Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Uniejowie
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Uniejowie

Informacje ogólne

Asystent rodziny

Zgodnie z  Ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej z dnia 9 czerwca 2011 r. jedną z form pomocy rodzinom jest przyznanie rodzinie przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo – wychowawczych asystenta rodziny.

Asystent rodziny mając na celu przede wszystkim wspieranie rodziny wychowujące dzieci, w prawidłowym wykonywaniu funkcji opiekuńczo – wychowawczych, wspiera rodziny, których dziecko przebywa w pieczy zastępczej.

Praca asystenta rodziny ukierunkowana jest na zmianę niekorzystnej dla rodziny sytuacji, osiągnięcie przez nią pełnej samodzielności oraz niezależności życiowej, pomoc w codziennym funkcjonowaniu, działanie na rzecz powrotu dziecka do rodziny biologicznej lub podjęcie działań umożliwiających pozostawienie dziecka w rodzinie biologicznej.

Wspieranie rodziny jest prowadzone za jej zgodą i aktywnym udziałem.

Na terenie gminy Uniejów,  zadania z zakresu wspierania rodziny,  w formie pracy asystenta z rodziną realizuje Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.  

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w  Uniejowie realizuje Resortowy Program Wspierania Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej  „Asystent rodziny”, w ramach którego dofinansowano ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej zatrudnienie asystentów pracujących z rodzinami.

 

 

Wsparcie rodziny w związku z realizacją ustawy „ Za życiem”

 

Celem oddziaływań asystenta rodziny w ramach realizacji ustawy   z dnia 4 listopada 2016 r.  o wsparciu kobiet  w ciąży i rodziny „Za życiem” i programu „Za życiem” jest lepsze funkcjonowanie kobiet w ciąży, w szczególności ciąży powikłanej oraz w sytuacji niepowodzeń położniczych oraz rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem poprzez koordynację poradnictwa w zakresie pielęgnacji, opieki i wychowania dziecka z niepełnosprawnością oraz kwestii prawnych czy pomocy psychologicznej, rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz świadczeń opieki zdrowotnej.

 

Do zadań asystenta należy realizacja zadań określonych w ustawie z dnia 4 listopada 2016 r.  o wsparciu kobiet  w ciąży i rodziny „Za życiem” tj. poradnictwa w zakresie:

1) przezwyciężania trudności w pielęgnacji i wychowaniu dziecka;

2) wsparcia psychologicznego;

3) pomocy prawnej, w szczególności w zakresie praw rodzicielskich i uprawnień pracowniczych;

4) dostępu do rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz świadczeń opieki zdrowotnej.

 

Osobą odpowiedzialną za koordynowanie pomocy i działań wynikających z Ustawy za życiem jest asystent rodziny.

 

Ze wsparcia asystenta rodziny można skorzystać w każdej sytuacji po  złożeniu pisemnego wniosku.

 

Biuletyn Informacji Publicznej

 

 

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

Znalezione obrazy dla zapytania logo empatia 

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny:

fbg

Informacja dla rolników

Sprawozdanie finansowe za 2021 rok

Sprawozdanie finansowe za 2021 rok